Trenutno dostupne kriptovalute uključuju Ada Cardano, jednu od najinventivnijih. Osnovan 2017. godine, Cardano je zahvaljujući svojoj jedinstvenoj arhitekturi i naučnom pristupu brzo dospio na čelo blockchain tehnologije. Koristeći rigorozne tehničke standarde i naučna istraživanja, otvoreni izvorni blockchain projekt Cardano nudi skalabilan i siguran okvir za pametne ugovore.
Osnivači i Ciljevi
Charles Hoskinson, jedan od prvih suosnivača Ethereum platforme, je kreator Cardano projekta. Različiti razvojni ciljevi doveli su Hoskinsona do napuštanja Ethereuma i osnivanja IOHK (Input Output Hong Kong), kompanije odgovorne za stvaranje Cardano platforme. Glavni cilj Cardano-a je izgraditi skalabilnu, sigurnu i interoperabilnu platformu koja omogućava provjeren i naučno podržan razvoj pametnih ugovora i decentralizovanih aplikacija (dApps).
Tehnologije i Napredak
Cardano koristi slojevitu dizajnersku arhitekturu koja odvaja sloj za obradu od sloja za knjigu računa. Ovim pristupom se olakšava ažuriranje i održavanje mreže te povećava fleksibilnost. Cardano blockchain se sastoji od dva glavna sloja:
- Cardano Settlement Layer (CSL): Ovaj sloj upravlja transakcijama i vodi evidenciju ADA tokena, zvanične valute Cardano platforme.
- Cardano Computation Layer (CCL): Ovaj sloj podržava pametne ugovore i decentralizovane aplikacije, omogućavajući programerima da kreiraju složene aplikacije koje mogu funkcionisati na Cardano mreži.
Konsenzusni Algoritam – Ouroboros
Konsenzusni algoritam Cardano platforme, Ouroboros, je jedna od njegovih glavnih inovacija. Razvijen kroz temeljita akademska istraživanja i recenzije, ovo je prvi dokazano siguran proof-of-stake (PoS) metod. U poređenju sa proof-of-work (PoW) algoritmima koje koriste druge kriptovalute poput Bitcoina, Ouroboros omogućava decentralizovanu verifikaciju transakcija sa znatno smanjenom potrošnjom energije.
ADA Token
Glavna kriptovaluta Cardano mreže, ADA, nazvana je po engleskoj matematičarki i prvoj programerki na svijetu, Adi Lovelace. Na Cardano mreži, ADA se koristi za plaćanje transakcijskih naknada i za staking, gdje korisnici mogu stavljati ili delegirati svoje ADA tokene kako bi podržali mrežu i dobili nagrade.
Savezi i Primjene
Cardano agresivno traži saradnje s poslovnim subjektima, univerzitetima i vladama širom svijeta. Važni primjeri uključuju saradnju s etiopskom vladom na projektu digitalnog identiteta za pet miliona učenika i partnerstvo sa organizacijom Save the Children kako bi omogućili donacije u ADA kriptovaluti.
Zaključak
Unutar prostora kriptovaluta, Cardano je među najsofisticiranijim i najkreativnijim platformama. Sa svojim robusnim konsenzusnim algoritmom, naučno utemeljenom arhitekturom i širokim spektrom mogućih primjena, Cardano ima potencijal da revolucionira način na koji koristimo blockchain tehnologiju i pametne ugovore. Kao srce ove platforme, ADA token pruža korisnicima priliku da učestvuju u ovoj fascinantnoj promjeni.